chov koz Kamenný dům/ Stony house

Dobrý kurz,z.s. chová také kozy a jednu kravku Jersey. V chovu jsou především kříženky po anglonubijských plemenících.
Cĺl: Zdravá zvířata s produkcí kvalitního mléka pro faremní zpracování sýrů a mléčných výrobků. Bez soustavného používání antiparazitik a očkování i při zatížení na omezeném prostoru. Odchovat odolná zvířata s rozumnou produkcí kvalitního mléka, masa a životaschopných mláďat.
Proč anglonubijské kozy?
Je to plemeno, kde je křížení možné s postupným sledováním výsledků a možností porovnání s výsledky čistokrevných zvířat. Vlastnosti mléka, stavba těla a vybarvení je natolik odlišné, že výsledky vidíte ihned v první generaci. Zároveň můžete sledovat přenesení takových vlastností, jako je adaptace na naše drsnější podmínky, zdraví a dlouhověkost.
Účastníme se aktivně výstav a akcí pořádaných Klubem chovatelů anglonubijských koz. Je pro nás důležité sledovat vývoj plemene a možnost porovnání, zda plemeníci, které využíváme jsou srovnatelní s dalšími v populaci. Prozatím jezdíme s kozly, ale věřím, že jednou budeme schopni předvést i kozu, která vzešla z podílového křížení a bude rovnocennou partnerkou, tzv. čistokrevných zvířat. AN koza není původní plemeno, tedy v podstatě žádné zvíře není úplně čistokrevné. Této možnosti vděčí za svoji širokou barevnou škálu.
 
V čem je Anglonubijská koza výjimečná? Má vysoký podíl bílkoviny a tuku v mléce i při vysokém nádoji. Bílkovina beta-kasein je příznivá pro sýrařskou výrobu s vysokou výtěžností. Mléko je velmi jemné a lahodné. Zvířata jsou většího rámce, což znamená i vyšší produkci masa. Hrajou všemi barvami a to nás baví. Co říkáme o mléce, týká se to i krávy Jersey, naší Kláry :-).
 

Využívaní plemeníci:

Antonio z Krasolesí, linie Tonic

Hammer Hoggy, linie Hanson

 

chov vede Katarína Mašátová od roku 2007     tel:724 574 9742    mail:dobrykurz@gmail.com

"Chov kříženek není levná cesta k čistokrevným zvířatům. Je to samostatná kapitola.", Katka :-)

K prodeji:  pony klisna My Crazy Dream, KVH 147, sportovní typ, 9 let

- více info zde -